Välvda blockmurar i tegel

Välvd Mur Hemsida

Prefabricerade välvda murelement i tegel.  

Från enkla radier eller böljande former, våra tegelmurar kan anpassas efter ditt projekt.

Våra tegelmurar används för att avgränsa och skapa rum i stads- eller innergårdsmiljöer. Murelementen har en kärna av armerad betong för att kunna transporteras och lyftas på plats. 

Murarna tillverkas på beställning hos oss i Bara och skräddarsys för ditt projekt i mått samt material. Välj ett tegel som matchar byggnaden eller skapa en kontrast. Vårt standardsortiment består av flera tegelsorter som tål att placeras i mark, men vi har möjlighet att tillverka murar i de flesta hårdbrända fasadtegel.

*Våra välvda tegelmurar specialanpassas alltid efter ditt projekt. Kontakta oss för mer information. 

Radie:
2 - 15 meter
Standardlängd:
Varierar utifrån radie.
Visning:
500 - 1100 mm
Djup:
228 mm, 468 mm
Måttolerans:
+/- 6 mm
Övrigt:
Våra välvda tegelmurar anpassas efter ditt projekt
DJI 20230916085836 0016 D HDR 1

Bjärehovskolan-Bjärred

Till Bjärhovskolans nya skolgård har vi levererat både raka och välvda tegelmurar i ett snyggt svart tegel med en kaxig svart fog samt matchande marktegel.
Prefab tegelmur 3 Bara Mineraler juni 2024

Lekplatsen Oasen-Skövde

Till den lekplatsen ”Oasen” i Skövde har vi levererat våra prefabricerade tegelmurar. Projektet innehåller både raka och välvda element med djupet 468 mm och är specialbeställda för att passa platsens lekfulla formspråk.
murad-bank-furulund

Furulunds station-Furulund

Till den nybyggda parken vid Furulund station i Skåne har vi levererat en välvd dubbelsidig tegelmur vilken fungerar som bänk.

Kunskapsbank

Här har vi samlat nedladdningsbara dokument, instruktioner, ritningar och tips som hjälper dig framåt i ditt projekt.